Dopřejte lednici čistotu a řád

Jak mít uspořádanou lednici? To se dozvíte v článku

Kolikrát denně otevřete lednici? Desetkrát? Dvacetkrát? Padesátkrát? A víte, že i uspořádání potravin v lednici by mělo mít svůj řád a řídit se určitými základními pravidly? Důvod, proč byste se měli těmito jednoduchými pravidly řídit a nezavírat před nimi oči, je naprosto jednoduchý. Bráníte tak proniknutí bakterií do jídla a chráníte se před případnou otravou z jídla. V následujícím článku se dozvíte, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dávat největší pozor.

V lednici má vše své místo

Začneme od vrchní části lednice. Spousta z vás využívá i prostor na jejím vrchu. Zde můžete umístit například různé přístroje, které každodenně používáte, kuchařky nebo papírové utěrky. Určitě to ale není prostor vhodný pro skladování vína, pečiva, či ovoce nebo zeleniny.

Do horních poliček je vhodné umisťovat již hotová jídla (do lednice nikdy nedávejte horké jídlo, způsobujete tak zvýšení celkové teploty), různé polotovary. Prostřední část lednice je vhodná pro sýry, mléčné výrobky, jogurty či vejce. Spodní police slouží pro suroviny, které se nejrychleji kazí (tzn. syrové maso, ryby, drůbež). U masa buďte obzvláště obezřetní, vždy jej nechávejte v původním balení nebo jej vložte do speciálních boxů.

Dveře chladničky můžete využít pro nápoje – alkohol, džusy, mléko, minerálky. Je to také vhodný prostor pro již otevřené konzervy, marmelády, kečup, horčici a jiná ochucovadla. Umístit zde můžete i vejce, máslo a margarín.

Rajčata či ananas do lednice nepatří

Pro ovoce a zeleninu většinou v lednici slouží spodní boxy. Pokud máte dva, udržujte v jednom zeleninu a ve druhém ovoce. Do lednice ale nepatří například zelenina s vyšším obsahem vody jako jsou rajčata, okurky nebo lilek. Z ovoce je to pak ananas, pomeranč nebo banány. Zapomeňte také na brambory, česnek a cibuli, těm více prospívá místo ve sklepě nebo ve spíži.

Čerstvá káva dodá vaší lednici to pravé aroma

Rozhodně nepodceňujte úklid lednice. Vydrhnout bychom ji měli alespoň čtyřikrát do roka. Alespoň jednou týdně vždy zkontrolujte, zda v lednici není něco zkaženého nebo prošlého. Při generálním úklidu vyndejte vše z lednice a nejprve vše omyjte čistou vodou. Poté už je na vás, zda použijete kupovanou dezinfekci nebo octovou vodu.

Nabízí se i pár babských rad na pohlcovače zápachu v lednici. Můžete vyzkoušet například hrst čerstvě umleté kávy na malém talířku, skleničku s octem či nastrouhanou pomerančovou kůru.

Potřebujete pomoci s úklidem lednice?

Obraťte se na nás! Rádi vám s úklidem vaší lednice pomůžeme. Nemusíte ji ani vyklízet, vše uděláme za vás. Chcete? Kontaktujte nás na webových stránkách www.2tahy.cz a vyplňte formulář. My se vám obratem ozveme zpět.