Najděte si sport, který vás bude bavit.

Najděte si sport, který vás bude bavit. Podívejte se na naše tipy

 Dnešní doba nabízí tak neskutečné a nepřeberné množství toho, jak si můžeme zlepšit fyzickou kondici a vytvarovat vysněné křivky, až nám z toho jde hlava kolem. Jak se ale rozhodnout, které je pro nás to správné? To za vás asi nikdo neudělá. My jsme pro vás ale dali dohromady pár tipů, co byste mohli zkusit v novém roce. Kdo ví, třeba vás to i začne bavit.

 1.)Běhaní

S příchodem pandemie zaznamenalo se z běhání stal sport číslo 1. Je to sport, který můžete provozovat téměř kdykoliv, běháte sami, nepotřebujete drahou výbavu, jen kvalitní boty a jste na čerstvém vzduchu. Já sama také začala běhat s příchodem covidu, ze začátku jsem to upřímně nenáviděla a nemohla dýchat po prvním uběhnutém kilometru. Po nějaké době jsem ale začala pociťovat změny a po měsíci jsem byla v šoku, když se mi podařilo uběhnout mých prvních 10 kilometrů. Motivací a pomocníkem pro mě byly chytré hodinky, kde jsem si mohla nastavit dlouhodobý tréninkový plán s virtuálním trenérem.

Je to sport, při kterém si neskutečně vyčistíte hlavu, díky pravidelnému pohybu na vzduchu se taky naše tělo dokáže lépe vypořádat s viry a bakteriemi, což v dnešní šílené době potřebuje asi každý z nás.Čas při běhání můžete také využít pro poslech vašich oblíbených podcastů nebo audioknih, na které normálně nemáte čas.

 

2.)CrossFit

Chcete trpět? Zajděte si na lekci CrossFitu. Jde tady o spojení gymnastiky, rychlosti a silového tréninku. Skvělá varianta pro ty z vás, kteří rádi cvičí ve skupině, nebojí se výzev, potu a dřiny. Po 45 minutách si totiž nebudete přát nic jiného než ať už to proboha skončí. Já sama si v loňském roce prošla několika lekcemi a musím říct, že i když jsem většinu tréninku opravdu protrpěla, výsledky byly neskutečné a samotný trénink je mnohem zábavnější než dvě hodiny s trenérem v posilovně. Pokud se nebojíte výzev, rozhodně tento typ cvičení vyzkoušejte.

 

3.)Chcete do posilovny? Investujte a zaplaťte si trenéra

Ve spoustě příručkách o hubnutí si přečtete, že pokud chcete zhubnout a zformovat tělo, neměli byste se vyhýbat návštěvě posilovny. Tou první a zásadní chybu, je to, že si myslíme, že vše zvládneme sami bez odborné pomoci. A pak, při první návštěvě posilovny netušíme, k čemu všechny ty přístroje slouží a jak si máme správně sestavit trénink. Nebojte se proto sáhnout hlouběji do kapsy a zaplaťte si alespoň první dvě až tři návštěvy ve fitku s trenérem. Sestaví vám trénink na míru a poradí vám cviky vhodné speciálně pro vás.

 

4.)H.E.A.T. program

Fitness centra mají v posledních letech úžasnou nabídku lekcí ve skupinách. Jednou z těch, která je vhodná pro téměř všechny, je tzv. H.E.A.T. program – což ve volném překladu znamená aerobní cvičení s vysokým energetickým výdejem. Při cca 45 minutové lekci můžete ujít až 5 tisíc kroků a zároveň spálíte 500 až 700 kalorií. Jedná se o lekce, kdy na chodícím pásu kombinujete různé formy chůze od pomalé až po chůzi do kopce, či rychlejší a dynamičtější chůzi. Náročnost lekce si samozřejmě vybíráte podle toho, jak jste fyzicky zdatní.

 

5.)Pilates

Ne každý z nás je zastáncem tréninků, kdy z nás lije pot a musíme se neskutečně unavit, abychom měli pocit, že jsme něco udělali. Někteří z nás dávají přednost klidnějšímu cvičení. Pro mě je největším relaxem pilates. Cílem tzv. Pilatesovy metody je zlepšit kontrolu nad svým tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost. V průběhu jedné lekce posilujete všechny části těla, ale zároveň trénujete rovnováhu, stabilitu a naučíte se správně dýchat. Cvičení je navíc vhodné i pokud máte například potíže s bolestmi v zádech. Vždy ale musíte informovat svého lektora před začátkem lekce, aby vám mohl cviky přizpůsobit, v případě, že máte nějaká zdravotní omezení.

 

6.)Najděte si to, co vás baví

Všechna cvičení, které jsem vám dnes doporučila, jsem si sama vyzkoušela. Už řadu let se snažím najít nějakou rovnováhu v tom, jak si nastavit trénink a v posledním roce se mi osvědčilo kombinovat aerobní cvičení se silovým tréninkem a k tomu připojit i pro mě více relaxační cvičení, které mi pomáhá s ohebností a bolestí zad. Podobně jako s jídlem, i cvičení je velice individuální. Takže opět, má jediná rada zní, zkoušejte, poznávejte, ukecejte kamarády a zajděte si na lekci všichni společně. Třeba v roce 2022 konečně objevíte i vy to, co vyhovuje právě vám.

Sledujte naše rady a typy na fb 2tahy instagramu a nebo na www.2tahy.cz.