Každá koruna se počítá aneb 10 rad, jak pomoci rodinnému rozpočtu

Co si budeme namlouvat, poslední dva roky nám všem dávají zabrat. Pandemie, růst cen potravin a už vůbec nemusíme zmiňovat, o kolik se nám zvýšily zálohy na elektřinu. Lámete si hlavu jak a kde ušetřit? Zde je pár rad, jak můžete zachránit nějakou tu korunu v rodinném rozpočtu.

1.Levné neznamená kvalitní

Věc, kterou dělá spousta z nás. Nechceme utrácet moc peněz, a tak radši investujeme do levného nekvalitního zboží, které má menší životnost a musíme jej tak častěji obměňovat a ve finále utratíme více peněz. Proto si rozhodně vždy připlaťte za kvalitní zboží, například při nákupu kuchyňských spotřebičů.

2. Pijte kohoutkovou vodu

V České republice máme jednu obrovskou výhodu, která nemusí být pro každého samozřejmostí – můžeme pít vodu z kohoutku. Ušetřete peníze za nákup balené vody, vyhnete se tak i hromadění plastů.

3.Vařte doma a ve velkém

Známe to všichni. Kafíčko s sebou po cestě do práce, na oběd meníčko, po práci sklenička vína s kamarádkou a hned jsme o tři stovky lehčí. Pokud si takový luxus dopřejeme každý den, týdně necháme v kavárnách a restauracích klidně i dva tisíce. Vařte si doma a nachystejte si jídlo do krabiček, klidně i na dva dny.

4.Omezte konzumaci masa

Nemusíte se hned stát vegany nebo vegetariány. Zkuste si ale alespoň dvakrát až třikrát do týdne uvařit bezmasou variantu. Ulevíte nejen vaší peněžence, ale i životnímu prostředí. Instagram a TikTok vám v dnešní době nabízí nepřeberné množství inspirace a receptů na bezmasá jídla.

5.Používejte vlastní čistící prostředky

Rada, kterou vám vštěpujeme už poněkolikáté. Neinvestujte do drahých čistících prostředků, kde platíte za značku a vyzrajte na nečistoty a bakterie octovou vodou. Ta nikdy nezklame.

6.Opravdu to potřebuji?

Otázka, kterou bychom si měli položit při každém nákupu. Samozřejmě není od věci si čas od času udělat radost a koupit si něco na sebe nebo do domácnosti. Dřív, než si něco koupíme bychom se vždycky měli zamyslet, jestli to opravdu nutně potřebujeme. Rozhlédněte se doma a sami uvidíte do kolika zbytečných lapačů prachu jste za poslední dobu investovali.

7.Jarní úklid – vítr v šatníku

S příchodem jara a Velikonoc je vždy vhodná doba udělat si pořádek v šatníku. Zkuste to i vy. Třeba najdete pěkný, téměř nenošený zimní kabát nebo plesové šaty, které jste na sobě měli jednou. Můžete je prodat. Například na Facebooku nebo přes aplikaci Vinted.

8.Odkládejte si drobné bokem

Doma jsme vždy měli obří keramické prasátko. Máma do něj každý den házela dvacetikorunu. Jednou za čas jsme obsah prasátka spočítali a za ušetřené peníze jsme koupili něco nového do domácnosti nebo si zašli na dobrou večeři.

9.Jezděte na kole nebo MHD

Ceny pohonných hmot v posledních měsících raketově rostou. Zkuste proto místo auta využívat MHD, s příchodem hezkého počasí můžeme sednout na kolo – kromě pár ušetřených korun tak uděláme i něco pro své zdraví.

10.Jedete na dovolenou? Vypojte spotřebiče ze sítě

I když se to nezdá, domácí spotřebiče jsou žrouty elektřiny, i když nejsou zrovna zapnuté. Pokud se chystáte odjet na delší dobu pryč, najděte si čas a vypojte televizi, počítač, lampičky a ostatní spotřebiče ze sítě.

2tahy s.r.o. Váš čas navíc