Velikonoční tradice

aneb Na jaké symboly jara bychom v naší domácnosti či kuchyni neměli zapomínat

Beránek, pomlázka či malované kraslice nezaměnitelně patří k tradičním zvykům spojeným s Velikonocemi. Každá česká rodina se snaží s příchodem těchto svátků dodržovat alespoň některé z tradic. Pojďme si připomenout ty nejčastější a objasnit si, proč vlastně patří k Velikonocím. 

 

Pomlázka 

Tradiční výbava všech mužů a kluků pro Velikonoční pondělí. I když se nám to může zdát nelidské a mnohdy i bolestivé, právě pomlázka má ženám předat mládí a sílu. Když nás muži vyšlehají pomlázkou upletenou z mladých vrbových proutků, zkrásníme a omládneme. Proto bychom se této tradici neměly bránit a naopak si ji užívat. 

 

Velikonoční beránek

Sladká lahůdka, která neodmyslitelně patří k Velikonocům. V křesťanství je beránek symbolem památky Ježíše Krista, který byl také poslušný jako beránek a byl obětován. Pečený beránek je také hezkou ozdobou velikonočně prostřeného stolu, upéct jej můžeme z piškotového nebo tvarohového těsta, ozdobit rozpuštěnou čokoládou a rozhodně bychom neměli zapomenout jej dozdobit stužkou. 

 

Kraslice 

Snad každý z nás alespoň jednou doma zkoušel zdobit a barvit doma vajíčka, která se potom na Velikonoční pondělí rozdávají koledníkům. My jsme doma třeba barvili vejce ve slupkách z cibulí a vejce tak byly zabarvené krásně do hnědočervena. Vajíčka jsou symbolem života a plodnosti a rozdávat by se měla vařená. S příchodem Velikonoc totiž souvisí i ukončení velkého půstu. Lidé se tak těšili, že si opět pochutnají i na obyčejném vařeném vajíčku. 

 

Jidáše

Dalším tradičním velikonočním pečivem jsou jidáše. Tvar tohoto pečiva symbolizuje provaz, na kterém se oběsil jeden z apoštolů, Jidáš, poté, co zradil Ježíše. Jidáše bychom měli péct na Zelený čtvrtek. Ten je totiž dnem odpuštění. V minulosti nesměly chybět u snídaně a lidé věřili, že jim přinesou pevné zdraví. 

 

Velikonoční výzdoba bytu

Velikonoce jsou spjaty s příchodem jara. Nezapomeňte proto na jarní a velikonoční výzdobu vaší domácnosti. Vyrazte s partnerem nebo dětmi do přírody, natrhejte si proutky vrby, ozdobte je barevnými mašlemi či malovanými vajíčky nebo si zasejte do květináče tradiční zelené osení. 

Máme tady Velikonoce, nejkrásnější svátky v roce. Holky klukům za pomlázku, věnují vejce, pentli, lásku. Krásné Velikonoce vám přejí 2tahy-úklidová služba.