5 tipů, jak správně vyčistit domácí elektroniku a elektronické spotřebiče

5 tipů, jak správně vyčistit domácí elektroniku a elektronické spotřebiče

 Klávesnice plná drobků, televizní obrazovka s otisky prstů od dětí či varná konvice plná vodního kamene. Další z nočních můr, které nás trápí v naší domácnosti každý den. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, jak jednoduše a bezpečně tyto nepostradatelné pomocníky udržovat v čistotě.

1.Klávesnice

Klávesnice – věc, kterou používá dennodenně snad každý z nás. Je plná drobků, zbytků jídla a prachu. Proto bychom neměli zapomínat ji pravidelně čistit. Nejprve klávesnici obraťte a vyklepejte, drobky můžete zkusit i vysát, ale opatrně. Abyste měli jistotu, že jste se zbavili všech bakterií, klávesnici přetřete antibakteriálním ubrouskem.

2.Televize

Dříve, než se vrhnete na čištění televizní obrazovky, zjistěte si, z jakého materiálu je vyrobena. Jedná se o velice delikátní materiál, proto musíte být při jejím ošetření obzvláště opatrní. Použít můžete prachovku a poté utěrku z mikrovlákna. Pokud chcete využít speciální čistič na obrazovku, poraďte se vždy s prodejcem elektroniky, například hned při nákupu nové televize. Vyvarujete se tak nepříjemným překvapením v podobě šmouh, kterých se už nezbavíte. Obrazovku byste měli před čistěním nechat vychladnout, po čistění pak nechat uschnout. Stejný postup volíme i při ošetření obrazovky vašeho počítače či notebooku.

3.Rychlovarná konvice

Nezbytný pomocník, který šetří náš čas. V boji s vodním kamenem, který se často a rád tvoří právě uvnitř rychlovarné konvice, pomáhají například speciální odvápňovací přípravky. Prodávají se ve formě tablet, tekuté či jako prášek. Zakoupíte je například v drogerii. Vždy musíte postupovat přesně podle návodu. Pokud chcete jít více přírodní cestou, můžete sáhnout po zde tolikrát doporučovaném octu. Do konvice dejte asi 2 dcl octu, dolijte vodou až na maximum a nechte projít varem.

 4.Mobil

S příchodem covidu jsme asi víc než kdy dřív začali přemýšlet nad tím, kde všude na nás mohou číhat nejrůznější viry a bakterie. Jedním z nejrizikovějších přístrojů v naší domácnosti je rozhodně náš mobil, který máme u sebe neustále a naše ruce se jej dotknout nesčetněkrát za den. Mobil bychom tak měli dezinfikovat alespoň jednou denně. Zde je vhodné opět použít vlhčený ubrousek, v prodejně s elektrem nebo v drogerii můžete také koupit speciální ubrousky na mobily a notebooky. Vždy si ale dávejte pozor na čočku fotoaparátu.

 5.Konektory

Pozornost bychom měli věnovat také nejrůznějším kabelům a konektorům, které vedou z našeho počítače či televize. To jsou totiž velice vděční lapači prachu. Rozhodně je nezkoušejte otírat mokrým hadříkem. Zde je ideálním pomocníkem vysavač, který ale pouštíme jen na slabý výkon.

…a jedna rada na závěr

Při čištění elektroniky musíme být vždy obzvláště opatrní. Na čištění nepoužívejte zbytky rozstříhaných pyžam, rozhodně se vyhněte alkoholu, vodě s jarem a agresivní chemii. A nebo se vždy hned při nákupu daného spotřebiče poraďte na prodejně s odborníkem.

Sledujte naše rady a typy na fb 2tahy-úklidová služba, Moravskoslezký a Zlínský kraj.