Čistá a útulná domácnost bez starostí?

Zkuste to s naším TO-DO listem.

Odvést děti do školky či školy, nakoupit, uvařit, zvládnout veškerý stres v práci a do toho se ještě snažit udržet domácnost čistou a útulnou. To je věčný úděl spousty z nás. V dnešní uspěchané době se nikomu z nás nechce trávit hodiny a hodiny úklidem. Možná je naším zásadním problémem jen špatná organizace času. Jak na správný úklid a jak často bychom měli například měnit ložní prádlo nebo utírat prach? Pokusíme se vás trochu inspirovat v následujícím článku.

 

1)Nenechte prach usednout na vaši kuchyňskou linku. 

Největším žroutem času je nepochybně úklid kuchyně. Připravujeme zde jídlo i třikrát denně, drobky a mastnota jsou tak na denním pořádku. Kuchyňskou linku bychom měli proto udržovat čistou a zbavit jí drobků a nečistot pokaždé, když skončíme s přípravou jídla. To samé platí i pro dřez. Minimálně jednou denně bychom měli dřez umýt saponátem a  vyhodit zbytky jídla. 

Snažte se také vynášet smetí alespoň obden. S hromadícími se zbytky jídel se množí také bakterie ve vaší domácnosti.

A ještě jedno základní pravidlo, které bychom měli dodržovat každý den – větrat, větrat, větrat. Neutrácejte zbytečně peníze za osvěžovače vzduchu s vůní lesa či citrusů. K vůni domova vám stačí jen a pouze čerstvý vzduch. A vůně ranní kávy, samozřejmě. 

2)Leštěte pravidelně nejen své zuby, ale i zrcadlo. Obojí vám vykouzlí úsměv na tváři. 

I když ne každý z nás je uklízecí maniak, alespoň jednou týdně bychom si určitě měli najít čas pro větší úklid. Pokud nám to práce či jiné okolnosti nedovolí, rozložte si vaše povinnosti do více dnů. 

Další místností, kterou užíváme denně a ve velkém, je koupelna. Alespoň jednou týdně bychom tak měli vydrhnout vanu či sprchový kout a umyvadlo, to samé platí i pro WC. Důležitým doplňkem v koupelně je pak rozhodně zrcadlo. Nenechte si ranní úsměv pokazit šmouhami či zbytky zubní pasty. Leštěte pravidelně jak vaše zuby, tak i zrcadlo. 

Naším dalším úhlavním nepřítelem je prach. Věnujte proto nějaký ten čas v týdnu tomu, že vysajete a vytřete všechny rohy v domácnosti, smetete nečistoty z nočních a konferenčních stolků a přejeďte prachovkou poličky s knihami a fotkami vašich blízkých. 

Naše postel je naše svatyně. Možná i vy patříte k těm, co si po celodenním dni plném povinností rádi vezmete s sebou do postele sáček chipsů nebo popcorn a chroupete je při sledování Netflixu, aniž byste vnímali, kolik drobků schramstne naše ubohá postel. Už kvůli hygieně bychom měli povlečení prát jednou za týden. A ne jen kvůli hygieně, přiznejme si, kdo z nás nezbožňuje usínat s vůni čerstvě vypraných peřin.  Pozornost věnujte i své matraci. Nezapomínejte ji jednou za čas vytřepat, případně obrátit, předtím, než budete dávat čisté povlečení.

3)Víte, co nechcete vidět ve vaší mikrovlnce? Zbytky toho, co jste jedli minulý měsíc. 

Jak už bylo řečeno, nejvíce usazenin, nečistot a mastnoty se usazuje v kuchyni. Taky jste občas v šoku, co všechno objevíte, když se podíváte do útrob mikrovlnné trouby nebo začnete zkoumat vrchní část vaší horkovzdušné trouby? Nezapomínejte proto pravidelně, alespoň jednou měsíčně, generálně uklidit a vydezinfikovat všechny kuchyňské spotřebiče. A pozor na odpadkový koš. Je místem, kde se hromadí velké množství bakterií. Koš je třeba čas od času důkladně vyčistit a vydezinfikovat zvenku i zevnitř. 

Jednou za čas se zaměřte i na kliky od dveří, veškeré vypínače a lampy. Jsou to věci, kterých se dotýkáme dennodenně, proto neuškodí, je jednou za čas zbavit nečistot. To samé platí i pro topení a podlahové lišty. 

Dalším strašákem neuklizené domácnosti jsou pavučiny. Když se na ně zaměříme, snadno je objevíme snad v každé místnosti.. Jednou za měsíc se proto při vysávání a vytírání zaměřte i na stropy, garnýže a hůře dostupná místa a zbavte se často neviditelných, o to více nervy drásajících, pavučin. 

4)Velikonoce jsou za rohem, musím umýt okna, co by řekli sousedi.

A pak jsou tady ty nepříjemnosti, kterým nevěnujeme tolik pozornosti a na které nám při každodenní honičce nezbývá už tolik času. 

Se střídáním ročních období se střídají i naše chutě, a proto bychom vždy s příchodem jara či zimy měli zkontrolovat naši spižírnu. Ověřte datum spotřeby, možná i objevíte něco, co jste nakoupili kdysi dávno, protože jste chtěli experimentovat s mexickou kuchyní nebo po x-té v řadě začít s dietou. S  tím, co půjde do koše si když už nic jiného alespoň uvědomíte, že při příští návštěvě supermarketu už znovu nebudete utrácet peníze za něco, o čem víte, že znovu nepoužijete. 

Všichni to známe, s příchodem Vánoc a Velikonoc snad každý z nás vysloví alespoň jednou větu: „Musím umýt okna.“ A je to pravda. Samozřejmě, že nemusíte, ale pokud chceme náš domov udržovat v čistotě, alespoň dvakrát do roka bychom si měli najít čas a umýt všechna okna a vyčistit parapety. Ten krásný výhled z okna bude vaše zadostiučinění. 

V dnešní době už není ostudou požádat o pomoc odborníky. Pokud doma nemáte ty správné stroje, nebojte se pozvat si odborníky a nechat si vyčistit koberce. Budete se divit, kolik usazenin a nečistot se může ukrývat v jedné minirohožce. 

Velkým strašákem jsou naše skříně. Vejde se toho do nich spousta. I když si to možná nechcete přiznat, při každém úklidu rozhodne najdete něco, co už nepotřebujete a co by se třeba mohlo hodit někomu jinému. Věnujete věci na charitu, uděláte dobrý skutek a navíc budete mít důvod koupit si za odměnu nové povlečení nebo hezkou košili na páteční večeři s vaší drahou polovičkou. 

Také mrazáku nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužil.Kolikrát tam dáme něco s tím, že to rozhodně použijeme příští měsíc a pak na to stejně zapomeneme. Rozhodně nezanedbávejte čas od času rozmražení a zkontrolujte, co byste mohli při nejbližší příležitosti použít. 

I vy rozhodně máte doma v různých koutech domácnosti nejrůznější šuplíky a skříňky, kam dáváte vše, co vám zrovna přijde pod ruce a říkáte si, že až jednou budete mít čas, roztřídíte všechny účtenky a vyhodíte vše, co už nepotřebujete. Udělejte to, alespoň dvakrát do roka. Jinak vás jednoho dne překvapí, že už nemáte místo, kam je dávat. 

V neposlední řadě, nezanedbávejte úklid a jednou za čas odsuňte nábytek a zbavte se všeho toho prachu a pavučin, o kterých jste neměli ani tušení. 

A pár doporučení na závěr. Nestaňte se otrokem vaší domácnosti.Úklid není o tom, abychom něco dokázali tchýni, přátelům, otravným sousedům nebo partnerovi. Je to především o našem vlastním pohodlí. Jsou dny, kdy se ráno vzbudíme s energií a zvládneme uklidit celý byt během jednoho dopoledne a jsou dny, kdy nemáme energii a jsme jen naštvaní sami na sebe a všechen nepořádek kolem nás. Nenechte se tím otrávit. 

A pokud je pro vás lepší představa celodenní výlet do hor, kontaktujte naši úklidovou společnost www.2tahy.cz a my uděláme veškerou špinavou práci za vás. Sledujte 2tahy na fb i instagramu.