Jak zatočit s roztoči a jinými otravnými tvory v ložnici?

Perte, perte, perte!

V posteli trávíme průměrně třetinu dne. I tak si spousta z nás neuvědomuje, kolik nečistot a bakterií se tady může nastřádat během jednoho týdne. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často prát a měnit povlečení? Přečtěte si náš článek. Buď vás následující řádky překvapí, nebo si jen potvrdíte, že to vlastně celou dobu děláte správně. 

 

Dvakrát měsíčně je minimum

Povlečení nepereme jen proto, že si chceme každý den před usnutím užívat svěží vůni a pocit čistoty. Prát se musí především kvůli hygieně. Během jednoho týdne se totiž v peřinách a na prostěradlech nahromadí spousta potu, prachu a odumřelé kůže. Podle průzkumů většina z nás pere ložní prádlo jednou měsíčně, což je z hlediska hygieny naprosto nedostatečné. Povlečení bychom měli prát minimálně jednou za čtrnáct dní, ideální stav je jednou za týden, pokud jste alergici, klidně dvakrát týdně. 

Největší trápení má spousta domácností v ložnici s roztoči. Ti se totiž živí právě kousky naší odumřelé kůže a naše postel je pro ně pravou oázou pro množení. Zabránit jejich výskytu můžeme v první řadě především častějším praním a výměnou ložního prádla. První věc, kterou ráno uděláte, když vstanete z postele je ta, že ustelete? Velká chyba! Tito otravní tvorové totiž milují teplo a vlhko, a vy jim tak množení jen usnadníte. Další užitečnou radou je prát povlečení vždy na 60 stupňů. 

 

Nesnažte se vše vyprat na jeden zátah

Jednou z dalších chyb, které bychom se měli vyvarovat je to, že se snažíme povlečení a prostěradla vyprat v pračce najednou. Bráníte tak tomu, aby se prací prostředky dostaly všude a prádlo pak nebude důkladně čisté. Ihned po skončení programu pračky vše přendejte do sušičky nebo důkladně rozvěste, pokud nám to počasí dovolí, nejlépe venku na slunci. 

Většina z nás už dnes doma nemá péřové peřiny. Pokrývky a polštáře můžeme s klidným svědomím dát do pračky, zde platí pravidlo, že bychom tak měli učinit alespoň čtyřikrát do roka. V případě, že máte doma objemnější kousky, které se do pračky nevejdou, najděte si čas a odneste je do čistírny. 

 

Nezapomínejte na ručníky a osušky

Nebezpečí číhá samozřejmě i v koupelně. S příchodem pandemie covidu dbáme na hygienu asi mnohem více, než jsme byli dříve zvyklí. Nesmíme proto zapomínat ani na častější výměnu ručníků. Používáme je několikrát denně, někdy tak ani nemají šanci pořádně uschnout a zde je vlhkost opět nejlepším přítelem pro množící se bakterie. Zkuste je prát alespoň jednou za tři dny, minimálně na 40 stupňů. A nezapomínejte na staré dobré pravidlo – každý člen domácnosti má svůj vlastní ručník.

Máte-li pocit, že vaše ložnice či koupelna potřebují vygruntovat od stropu až po podlahy, ale nemáte čas, náladu či energii, nezapomínejte, že si kdykoliv můžete pozvat naši úklidovou společnost. Pro více informací navštivte náš web www.2tahy.cz.