Malí pomocníci aneb Nebojte se učit děti pomáhat v domácnosti od malička
Znají to asi všichni, kdo mají doma děti. I když máte pocit, že neděláte nic jiného než uklízíte, neustále máte pocit, že je všude spousta hraček, oblečení, ponožky se válejí pod sedačkou, dřez je plný plastových kelímků s motivy Ledového království a v noci, když jdete po tmě na záchod, trnete hrůzou, abyste nešlápli na kostku od lega. Jak to máte doma vy? Snažíte se zapojit děti do úklidu od útlého věku? Nebo radši zastáváte názor, radši to udělám sám a pořádně?
Podle dětských psychologů je důležité děti učit zodpovědnosti a smyslu pro pořádek už od raného dětství. Zapojit se mohou už od tří, čtyř let věku, Vždy samozřejmě musíte zvážit, co v daném věku mohou děti zvládnout. Batole vám může podávat kolíčky při věšení prádla, předškolák zalít květin, nakrmit domácí mazlíčky nebo vysát část pokoje, mezi 10. a 12. rokem by děti měly být schopné pomoci téměř se vším v domácnosti – uvařit oběd, posekat trávník nebo například vyžehlit prádlo.
Jděte svým dětem příkladem – nenechávejte prádlo na podlaze a neumyté skleničky ve dřezu
Existuje pár základních pravidel, kterými bychom se měli řídit, pokud chceme dosáhnout toho, aby se děti zapojily do úklidu, v lepším případě, aby samotný úklid vnímaly jako hru. Zaprvé, dětem byste měli jít vždy příkladem. Nenechávejte neumyté nádobí ve dřezu, poházené oblečení v obývacím pokoji nebo prázdné sklenice všude po bytě. Když děti uvidí, že si po sobě uklízíte, budou to opakovat po vás.
Dětem byste taky měli často opakovat, proč musíme pravidelně uklízet. Proč je důležité mít doma čisto a pořádek, že nevypadá dobře, když máme na sobě špinavé oblečení, zmínit se můžete o roztočích a bakteriích, které číhají všude kolem nás a vyhledávají nepořádek a nečistoty.
Za trest si uklidíš pokoj! – věta, kterou byste rozhodně neměli doma používat
Nenechejte vaše dítko uklízet za trest. Můžete v něm probudit nechutenství a myšlenku, že musí uklízet jen tehdy, když udělá něco špatně. Stejně tak byste neměli slibovat odměnu v podobě peněz, sladkosti nebo nové hračky. Čas od času vaše ratolesti samozřejmě můžete něčím odměnit, ale nedělejte z toho pravidlo. Děti by se měly naučit, že každodenní úklid je zcela normální záležitost a že vy nejste jejich sluhové, co udělají všechno za ně.
Důležité je, abyste po svých dětech nevyžadovali nemožné. Tříleté batole těžko zvládne pověsit vyprané prádlo, dokáže ale například vrátit hračky zpátky na své místo nebo odnést špinavé prádlo do koše.
Děti často a rády napodobují to, co vidí u svých nejbližších. V případě, že vám chtějí pomoci s úklidem nebo vařením, rozhodně je neodhánějte a vždycky se snažte pro ně najít činnost, kterou budou schopni zvládnout. Sice vás to bude stát trochu nervů a trpělivosti s vědomím, že to dítě neudělá podle vašich představ, ale rozhodně to stojí za to.
www.2tahy.cz doporučují, nakupte fixy a smajlíky a vyhrajte si se seznamem povinností
Děti milují barvy, obrázky a samolepky. Pohrajte si proto se seznamem povinností a pověste jej například na lednici nebo na nástěnku do jejich pokoje. Buďte kreativní, nechejte je splněné povinnosti odškrtávat, připravte samolepky se smějícími se smajlíky, ve fantazii se meze nekladou.
S puberťáky už je to samozřejmě občas trochu složitější. I tady je ale důležité nastavit pravidla a trvat na nich. Například jim stanovte jeden den v týdnu, kdy si musí uklidit v pokoji, vynést smetí nebo vyndat nádobí z myčky a přes to nejede vlak. Život s nimi si můžete trochu usnadnit, pokud je necháte vybrat, s čím chtějí pomoci – nesnáší věšení prádla, nechte je vytřít podlahu.
Nechtějte po dětech zázraky, učte je ale zodpovědnosti už od malička
Dětem by se mělo opravdu odmalička vštěpovat, jak důležité je mít doma čisto a uklizeno. Učíte je mimojité koordinaci včetně jemné motoriky, zodpovědnosti, samostatnosti a smyslu pro pořádek. A to je samozřejmě něco, co chtějí vidět u svých dětí snad všichni rodiče.