Mytí oken

Zjednodušte si život a přečtěte si pár cenných rad, které vám pomohou v cestě za čistými a lesklými okny

Mytí oken je pro většinu lidí noční můrou. Okna myjete neradi, tato domácí práce patří k těm méně oblíbeným, stejně tak jako praní nebo skládání prádla. V dnešní době ale můžete být rádi, že doma nemáte stará dřevěná okna, která se špatně myla a trvalo hodně dlouho, než se všechna leskla a byla beze šmouhy. Dnes je na trhu k dispozici řada přípravků a přístrojů, které vám práci ulehčí.

Nikdy neumývejte okna v mrazech

Vždy, když se chcete pustit do mytí oken, jako první zkontrolujte předpověď počasí. Není nic horšího než strávit celé odpoledne úklidem oken, aby s večerním přívalovým deštěm celá vaše snaha přišla vniveč. Stejně tak není vhodné umývat okna v teplotách pod 5 stupňů a už vůbec ne v mrazech pod nulou. Pokud chcete mít krásná a lesklá okna na Vánoce, s mytím oken neotálejte příliš dlouho. Na jaře se pak doporučuje okna umývat až po pylové sezoně.

Co všechno si připravit pro mytí oken?

Rozhodně budete potřebovat alespoň tři hadry, nejlepší jsou ty z mikrovlákna Záleží samozřejmě kolik oken plánujete umývat. Nicméně vždy potřebujete jeden hadr na vlhko, druhý na utření do sucha a třetí na závěrečné leštění. Využít můžete samozřejmě i modernější pomocníky – například klasickou stěrku. Dále budete potřebovat dva kýbly s vodou, která by neměla být ale úplně horká, spíše vlažná, aby přípravky neztratily svoji účinnost. Jaké přípravky použijete je na vás. Mezi nejčastější a ekonomicky velice přijatelné patří klasický jar, na opláchnutí je skvělá octová voda, která dodá oknům lesk. Ocet navíc odpuzuje mouchy.

Nezapomínejte na žaluzie, rolety či záclony

Pokud už se pustíte do tak velkého projektu jako je mytí oken, určitě stojí za to sundat a vyprat záclony a závěsy, které jsou velkými lapači prachu. Nezapomeňte setřít prach z garnýží. V případě, že máte doma rolety či žaluzie, vždy začněte s nimi, až poté s okny. Použít můžete vlhčený hadřík, bavlněné rukavice či prachovku.

Odstraňte vše z parapetů a parapety také umyjte. Jak zvenku, tak i zevnitř. Vysajte pavučiny a prach v okolí oken a ze všech rohů.

Máte ve spíži vanilkový puding? Mohl by se vám hodit…

A pak už přichází ta nejdůležitější práce. Tou je samotné umývání oken. Nejdříve okna umyjte vlhčeným hadrem s jarovou vodou. Pak už je na vás, jestli okna setřete pouze hadrem či stěrkou. Na doleštění použijte octovou vodu a na závěr suchý čistý hadr, případně papírové utěrky. Namísto octové vody můžete také použít speciální rozprašovač pro závěrečný lesk oken.

Věděli jste, že při mytí oken můžete využít i vanilkový puding? Je to trik, který se používal za dob našich babiček. Balíček rozpustíte v kyblíku s vlažnou vodou a tou okna umyjete a poté doleštíte.

Chcete si ušetřit čas a námahu? Investujte do parního čističe!

V dnešní době se samozřejmě nabízí i jiné triky než balíček vanilkového pudingu. Pokud si chcete práci ulehčit, vyplatí se zvážit investici do parního čističe oken. Ceny se pohybují od tisíc korun nahoru. Samozřejmě čím vyšší kvalita, tím vyšší cena. O tom, proč jsou parní čističe v dnešních domácnostech tak moc populární, a to nejen při čištění oken, se dozvíte v jiném článku. Pánové, nekupujte tyto technické vymoženosti manželkám či přítelkyním pod stromeček, nemáme rády praktické dárky!

Rada na závěr – pozvěte si profesionály

Nechcete ztrácet sobotní odpoledne mytím oken? Neváhejte a pozvěte si naši firmu 2tahy. Ať už v rámci pravidelného či generálního úklidu vám nabízíme možnost mytí oken.  Kromě umytí oken je samozřejmostí vyčištění parapetů, vnitřní části oken (ty jsou vždy plné hmyzu a nečistot) i vnějších parapetů. Neváhejte a kontaktujte nás. Podívejte se na náš web www.2tahy.cz – váš čas navíc je pro nás tou největší odměnou. Nezapomeňte, že Vánoce a mrazivé počasí se kvapem blíží.