SODA, OCET a CITRÓN

Pomocníci, kteří nesmí chybět ve vaší domácnosti.

Ať si kdo chce co chce říká, naše babičky vždycky byly a budou nejlepší hospodyňky. A to neměly internet, nevěděly nic o globálním oteplování a netušily, že v budoucnosti bude spousta přístrojů, které budou uklízet za nás. I přes to, že žijeme v době, kdy spousta prostředků udělá práci za nás, pokud smýšlíme jen trochu ekologicky a chceme udělat alespoň malý krok pro záchranu lidstva, není od věci vrátit se zpátky do minulosti a připomenout si pár babských rad. 

 

Jedlá soda – pomocník v domácnosti číslo 1

Jedlá soda by neměla chybět v žádné domácnosti. Kromě vaření ji můžete použít při každodenním úklidu – a to téměř na cokoliv, především v kuchyni nebo koupelně. 

Snadno, rychle a levně můžete vytvořit například pastu z jedlé sody, a to smíchaním s vodou v poměru 1:1. Tato hmota je skvělým bojovníkem proti mastnotě, můžete s ní odstranit například mastnotu na sporáku nebo usazeniny na hrncích a pánvích. Skvělé i na zažloutlé spáry mezi kachličkami.

Snad každá domácnost je v dnešní době plná plastových krabiček. Jednou za čas je ponořte do teplé vody smíchané s jedlou sodou a následně pořádně vydrhněte. Můžete se těšit na zázraky. 

Máte potíže se zápachem v lednici nebo skříni? Dejte do misky jedlou sodu a umístěte ji tam, kde se chcete zápachu zbavit. Budete se divit, jak rychle se nechtěný odér ztratí. 

Jedlou sodu můžete použít i na vyčištění koberců. Večer je posypte, zašlapejte nebo zakartáčujte a ráno vysajte.  

 

Bez octa není domácnost

Ocet – jednoduchý, ekologicky šetrný a super levný pomocník ve vaší domácnosti. Pojďme si říct, proč by neměl chybět ve vaší spíži a jak ho můžete správně využít. 

Ocet s vodou je skvělá dezinfekce. Stačí smíchat tyto dvě ingredience v rozprašovači a spolehlivě tak vyčistíte odpadkový koš, lednici nebo záchody vašich domácích mazlíčků. 

Směs vody a octu je skvělá také pro vyčištění a dezinfekci mikrovlnky. Určitě už jste slyšeli, jaké zázraky uvidíte, umístíte-li misku s vodou a octem do mikrovlnné trouby a necháte ji běžet cca 5 minut. Na závěrečné očištění vám pak bude stačit pouze papírový ubrousek. 

Potíže s ucpaným odpadem? Zapomeňte na krtka, do odpadu nalijte ocet a nechte 30 minut působit. 

A jedna šokující rada – ocet může nahradit aviváž. Překvapí vás, jak bude prádlo měkké a vůbec se nemusíte bát, že by vonělo po octu. 

 

Citron vyčistí – dobře, rychle, levně 

Podobně jako jedlou sodu, i citron můžeme využít v boji proti mastnotě, a to přímo při úklidu kuchyňské linky nebo když se pustíme do čištění kachliček. Stejně jako s octem využíváme rozprašovač, kdy smícháme citrón s vodou. Nemusíte se bát přidat citrónovou šťávu předtím, než zapnete myčku na nádobí. 

Citron umí být skvělý parťák s jedlou sodou, a to především v boji proti plísním. Smíchejte tyto dva zázračné pomocníky a směsí potřete postižená místa. Vyčkejte 15 minut a poté vydrhněte kartáčkem na zuby. 

A podobně jako ocet, i citrón se dá skvěle využít při praní prádla. Bojujete se zažloutnutím? Nepoužívejte bělidlo. Přidejte do pračky půl hrnku citrónové šťávy. 

Nejen naše babičky, i naši pracovníci z naší úklidové firmy mají více es v rukávu. Neváhejte a kontaktujte nás – www.2tahy.cz. Přijedeme, zařídíme, uklidíme – a vy si tak můžete vychutnat váš čas navíc – při kávě, s dětmi a nebo láhvi prosecca s kamarádkami.