Toužíte po hustých vlasech a pevných nehtech? Neinvestujte do drahé kosmetiky, zkuste to s dýní

Dýně nám může posloužit ke spoustě věcí. Dají se z ní udělat vynikající polévky, pyré, džemy, dezerty, jsou skvělou dekorací podzimní domácnosti, pomohou nám zabavit děti s blížícím se dušičkovým obdobím. Napadlo vás ale někdy, že dýně má také skvělé použití při péči o pleť nebo o vlasy?

Dýně sama o sobě obsahuje velké množství vitamínů a antioxidantů. Dýňová semínka pak velké množství zinku, který je důležitým prvkem pro hezké vlasy či nehty. Podle některých studií zařazení dýně pravidelně do našeho jídelníčku také předcházíme nádorovým onemocněním. Pokud nám tato výjimečná zelenina dokáže díky její konzumaci pomoci zevnitř, pojďme si vyzkoušet, jestli nás může zkrášlit navenek.

Dýňová maska na suché vlasy- Nejprve si uvařte cca půlku menší dýně, kterou poté rozmixujete a smícháte společně s 1 lžící bílého jogurtu. Do směsi přidejte lžíci medu a lžíci kokosového oleje. Masku je vhodné nanášet na vlhké vlasy a nechat účinkovat cca 15 minut. Poté důkladně smyjte šamponem a naneste ještě kondicionér.

Dýňová pleťová maska na všechny tipy pleti – Rozmixujte 4 lžíce dýňové dužiny s vajíčkem. Pokud máte normální pleť, přidejte trochu mléka, pro suchou pleť je vhodná lžička medu, na mastnou pak lžíce brusinkové šťávy. Všechny ingredience smíchejte dohromady. Naneste na obličej, vyhněte se oblasti kolem očí a s maskou na obličeji relaxujte 20 minut. Poté důkladně smyjte vlažnou vodou a pleť očistěte například micelární vodou.

Dýňový olej – zázračný pomocník nejen v kuchyni – Pokud nechcete provádět domácí experimenty, investovat můžete například do koupi dýňového oleje. Obsahuje velké množství vitamínu E a zinku a působí tak zázračně na naše vlasy i pleť. Úspěšně bojuje s akné a jinými nedokonalostmi pleti, pokud jej aplikujete na vlasy, budou se méně lámat a vypadávat. Nanést jej můžete i na suché ruce.

Olej můžete užívat i jako doplněk stravy, a to ve formě 2 polévkových lžic ráno a večer. Dostupný je samozřejmě i ve formě kapslí. Při pravidelném užívání byste měli pozorovat jeho účinky především na pleti, vlasech a nehtech.

Pleťová maska s dýňovým olejem- 1 až 2 polévkové lžíce oleje smíchejte se stejným množstvím zakysané smetany. Naneste na obličej a dekolt a nechte působit 20 až 30 minut, poté důkladně smyjte vlažnou vodou.

Sečteno a podtrženo. Dýně není skvělou ingrediencí nejen při vaření a pečení. Díky velkému množství vitamínů, zinku či antioxidantů má řadu blahodárných účinků pro naše vnitřní orgány a rozhodně bychom ji měli zařadit i mezi naše kosmetické pomocníky.