zavařování a fermentace recepty

Až se zima zeptá… Aneb pár tipů, co si doma zavařit a zkvasit

V posledním článku jste od nás získali pár tipů na to, jak správně zavařovat a jaké příznivé účinky může mít pro váš organismus fermentovaná (kvašená) zelenina. V tomto článku jsme si pro vás připravili pár receptů. Pusťte se s námi do výroby domácí marmelády nebo zkuste udělat své první kimchi.

Kimchi – zázračný pikantní salát z čínského zelí

Kimchi se skládá z pár surovin, které jsou snadno k dostání v kterémkoliv ze supermarketů. Tento mix kvašené zeleniny má blahodárné účinky především pro náš zažívací systém, díky velkému množství enzymů a probiotik. Servírovat jej můžete samostatně, jako salát, do bagety nebo na chleba.

Suroviny:

1 kg čínského zelí
5 lžic mořské soli
Chilli papričky dle chuti
4 stroužky česneku
1 lžička nastrouhaného zázvoru
2 lžíce rybí omáčky
mrkev, jarní cibulka dle chuti

Zelí důkladně omyjte, očistěte a nakrájejte na nudličky a poté jej pořádně „prosolte“ a promíchejte. Nechte odpočívat 8 hodin a alespoň jednou za hodinu vždy promíchejte. Když máte zelí takto zpracováno, můžete se pustit do přípravy kimchi pasty. Ta se připravuje z chilli (zde je samozřejmě na vás, jaká pálivost je pro vás přijatelná), rybí omáčky, česneku a zázvoru. Poté pastu musíte důkladně promíchat se zelím a přidáte na nudličky nakrájenou mrkev a jarní cibulku. Připravenou směs vložíte do sklenice. Zelenina v ní by měla být důkladně stlačená. Počítejte s tím, že kimchi pustí šťávu, proto sklenici neplňte až po okraj. Sklenici musíte důkladně zatížit, ať už speciálním víčkem nebo talířem s kamenem. Takto připravenou směs necháte zavřenou kvasit asi dva dny. Po dvou dnech otevřete, zkontrolujte, promíchejte, opět důkladně uzavřete a nechte kvasit v lednici dalších 10 až 14 dní. Občas sklenici musíte otevřít.

 

Jahodovo-mátová marmeláda

Léto nám nabízí nepřeberné množství ovocných chutí a jedním z mých favoritů jsou rozhodně jahody. Není lepší snídaně než čerstvý kváskový chléb potřený tunou másla a domácí jahodovou marmeládou.

Suroviny:

1 kg jahod
1 želírovací prostředek
Citron

Čerstvá máta

Jahody důkladně očistíte a necháte okapat. Rozmačkejte, dejte do hrnce a přidejte želírovací prostředek. Až budou jahody rozvařené, přidejte citronovou šťávu a také kúru z citronu. Úplně na závěr přidejte hrst najemno nasekané máty a chvíli povařte. Marmeládu plníme do připravených sklenic, které uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Pokud máte radši „ostřejší“ chuť marmelády, můžete použít směs ovoce – například 0,5 kg jahod a 0.5 kg červeného rybízu.

 

Cuketové čatní

Také každoročně řešíte, co dělat s nadbytkem cuket? Schovejte si je na zimu. Tady máte tip na skvělé cuketové čatní, které se skvěle hodí například ke grilovanému maso nebo se může namazat na topinky jako vegetariánská varianta tataráku. Recept jsem si „vypůjčila“ z Recyklované kuchařky Jitky Rákosníkové.

 

Suroviny na 4 sklenice:

5 cuket
3 cibule
5 lžic soli

500 ml jablečného octa
3.5 hrnku cukru krupice
1 lžíce hořčičných semínek

1 lžička kurkumy
4 lžíce maizeny

Cuketu neloupejte, společně s cibulí nakrájejte na drobné kostičky a promíchejte důkladně se solí. Zeleninu nechte takto odpočinout do druhého dne. Na druhý den směs propláchněte vodou, zeleninu vymačkejte a dejte do hrnce. Maizenu promíchejte s trochou studené vody a s ostatními surovinami přidejte k již připravené směsi. Vařte na mírném ohni cca půl hodiny, pokud se začne připalovat, přilijte trochu vody. Hotovým čatním naplníme sklenice, zavíčkujeme a schováme na zimní topinkovou párty.

Sleduj naše rady a tipy na www.2tahy.cz, najdeš nás na instagramu a fb.