zavařování

Nevíte co s načatým létem? Zavařujte a schovejte si letní vůni na zimu

 Co se vám vybaví, když se řekne léto? Mně například dlouhé teplé večery, šumění moře nebo opékání špekáčků na otevřeném ohni. Z dětství mám ale léto spojeno dodnes také s vůní čerstvých jahod se šlehačkou a cukrem nebo chléb s máslem a domácí slaďoučkou marmeládou. Právě léto je skvělé období roku, kdy můžeme spoustu čerstvých surovin ze zahrádky, z lesa či od farmářů využít a připravit si doma právě vynikající domácí džem nebo zavařit jablečný kompot na zimu.

Dříve než začnete se zavařováním, nepodceňte přípravu. Pamatujte, že veškeré sklenice a víčka musí být čisté a pečlivě umyté, čas věnujte i čištění ovoce, zeleniny nebo bylinek, které se rozhodnete zpracovávat. Pokud už se rozhodnete věnovat čas zavařování, udělejte to z kvalitních surovin. Největší luxus je mít samozřejmě suroviny z vlastní zahrádky, pokud ji nemáte, zkuste ve vašem okolí najít nějaké šikovné farmáře, kteří vám kvalitní suroviny prodají.

 

Zavařujte – v hrnci, troubě i myčce

Asi nejznámější způsob zavařování pro nás pro všechny je v hrnci. Můžeme zavařovat v klasickém nebo v tom, který je určen přímo k zavařování a má i svůj teploměr. Postup je velice jednoduchý. Do hrnce nalijeme vodu, která by měla sahat do poloviny sklenic. Ve chvíli, kdy se teplota vyšplhá na 80 stupňů, zavařujeme cca 20 minut.

Zkusit to můžete i v troubě. Potřebovat budete vyšší plech, který naplníte vodou, cca do výšky 2 cm. Sklenice se na plechu nesmí dotýkat jedna druhé. Troubu předehřejte na 120 stupňů, vložíte plech a teplotu snížíte na 90 stupňů. Zavařujte minimálně půl hodiny, nejdéle však 60 minut. Vodu musíte postupně dolévat.

Při brouzdání na internetu mě zarazilo, že v dnešní době můžeme zavařovat také v myčce, i když já osobně jsem upřímně k tomuto postupu mírně skeptická, asi patřím do staré školy. Postup je ale vlastně celkem jednoduchý. Sklenice naskládáte do spodní části myčky a nastavíte program na 70 stupňů, pak už jen necháte myčku udělat svůj díl práce.

 

Kvašení – lahoda pro vaše tělo i duši

Zajímavým a v posledních letech čím dál více populárním způsobem, jak uchovávat potraviny, je kvašení. Tento způsob zpracování potravin je také velice zdravý pro náš organismus, díky procesu kvašení totiž obsahuje velké množství enzymů a probiotik, což rozhodně ocení náš zažívací systém. U nás v Čechách je asi nejvíc populární kvasit okurky a zelí, zkusit to ale můžete i s květákem, červenou řepou nebo medvědím česnekem.

Velkým hitem je delikatesa zvaná kimchi, která má své kořeny v korejské kuchyni a byla dokonce zařazena mezi 5 nejzdravějších jídel na světě. Hlavními surovinami jsou čínské zelí, česnek a pálivé papričky.

 

Chaos v kuchyni po zavařování? 2tahy vše uklidí a vyčistí za vás

Máte chuť se po přečtení článku pustit do domácích experimentů a vyrobit si vynikající domácí marmeládu nebo zkusit zázrak jménem kimchi? V dalším článku vám přineseme pár zajímavých tipů a receptů. A pokud se děsíte úklidu kuchyně po dni zavařování, vždycky si můžete pozvat společnost www.2tahy.cz. Ta vše uklidí za vás a vy si v klidu můžete mezitím pochutnat na vámi vyrobených lahůdkách.